Προς το περιεχόμενο

επιλογή παρόχου για vdsl και διαθεσιμότητα στο ελληνικό.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά,

 

τον επόμενο μήνα λήγει το συμβόλαιό μου στη forthnet (adsl+σταθερό+tv starter+12 ωρες προς κινητά-->35 ευρώ το μήνα) και επειδή ένας φίλος έβαλε vdsl στην αργυρούπολη αττικής και πιάνει 45-46, κοιτάω και εγώ για vdsl στη περιοχή του ελληνικού αττικής.

Επισυνάπτω φωτογραφία με τα στοιχεία (σήμερα για κάποιο λόγο είναι πεσμένη συνήθως 17 με 18 mbps πιάνω) και έχω μπερδευτεί γιατί ρωτάω στη wind και μου λένε δυστυχώς στην περιοχή σας δε παρέχουμε vdsl ενώ η forthnet μου λέει ότι παρέχει, δε καταλαβαίνω αυτό πως γίνεται αφού οι ίδιες υποδομές είναι για όλους.

 

Επίσης κάτι που διάβασα εδώ στο φόρουμ πριν λίγο καιρό και δε το κατάλαβα καλά, νομίζω ο poulinos το έλεγε αλλά τώρα δε το βρίσκω, ότι για vdsl μέσω kv μόνο οτε, wind και hol είναι δυνατό να πιάσεις καλές ταχύτητες.

Γνωρίζει κανείς ή είναι κανείς εδώ στη περιοχή που να ξέρει αν η forthnet όντως δίνει μέσω kv ? επίσης η wind υπάρχει περίπτωση να δώσει σχετικά άμεσα vdsl στο ελληνικό ?

 

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

post-112914-0-11986600-1447438412_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να δεις τι διαθεσιμότητα υπαρχει στο σπιτι σου θα μπεις στο σιτε του οτε, οτι σου πει το σιτε αυτο ισχυει για ολους τους παροχους αφου κανενας τους δεν εχει δικο του δίκτυο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο site του οτε μου βγάζει διαθεσιμότητα για vdsl αλλά λέει από πάνω  "Η παροχή του VDSL εξαρτάται από την απόσταση από το Αστικό Κέντρο και άλλους τεχνικούς παράγοντες."

άρα αν δίνει από AK τότε δε θα έχω vdsl ουσιαστικά.

 

αν κάποιος μένει ελληνικό και παίρνει vdsl από kv  αν έχει τη δυνατότητα ας με ενημερώσει με ποιον πάροχο έχει σύνδεση.

 

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά αφού τους πίεσα στη forthet μου είπαν ότι τώρα δίνει vdsl από AK αλλά από Ιανουάριο θα δίνει από KV αλλά δε το ρισκάρω για την ώρα. Μόνο στη vodafone μου έμεινε να ρωτήσω αλλά από ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν οι υποδομές για το ελληνικό.

 

σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η forthnet δινει μονο απο το αστικο κεντρο και λιαν συντομως οπως ειπες απο kv.με 15 attenuationθεωρητικα μπορεις να παιξεις vdsl απο το αστικο κεντρο σε οποιον παροχο δινει.στο ελληνικο νομιζα οτι τα ειχαν αλλαξει τα καφαο σε kv διοτι τα νοτια προαστια τα εχουν παρει σβαρνα απο νωρις.αν δεν δινει ο οτε απο kv τοτε κανεις δεν δινει απο kv και οποιος δινει δινει απο το αστικο κεντρο.

αλλα οπως ειπες και στο πρωτο post οτι ειχα πει αν εισαι με 15 attenution δυσκολο να δεις 50 mbit αντιθετα με οταν παιρνεις απο το kv που ειναι πιο κοντα σου.το attenuation σου δεν ειναι ουτε το πιο μεγαλο αλλα ουτε πιο μικρο οποτε δεν ξερω αν θα δεις παραπανω απο 35 πανω κατω.αν θες καλες ταχυτητες με την εννοια οτι θες 50 done τοτε περιμενεις απο το kv


 

Επίσης κάτι που διάβασα εδώ στο φόρουμ πριν λίγο καιρό και δε το κατάλαβα καλά, νομίζω ο poulinos το έλεγε αλλά τώρα δε το βρίσκω, ότι για vdsl μέσω kv μόνο οτε, wind και hol είναι δυνατό να πιάσεις καλές ταχύτητες.

Γνωρίζει κανείς ή είναι κανείς εδώ στη περιοχή που να ξέρει αν η forthnet όντως δίνει μέσω kv ? επίσης η wind υπάρχει περίπτωση να δώσει σχετικά άμεσα vdsl στο ελληνικό ?

 

 

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

ναι στην παρουσα φαση ote,wind,hol απο kv.forthnet απο αστικο κεντρο.δεν ειναι οτι μονο με οτε ,wind,hol θα πιασειςκαλες ταχυτητες αλλα οτι στην ουσια αν εισαι λιγο μακρυα απο το αστικο κεντρο και σου δωσουν vdsl απο το αστικο κεντρο δεν θα πιασεις τα 50.ενω αμα παρεις απο kv απο οποιονδηποτε παροχο δινει θα ειναι πιο ευκολο να πιασεις 50αρι.αν τωρα καποιος εχει πανω απο 20 attenuation συνηθως δεν εχει νοημα καν να βαλει vdsl απο το αστικο κεντρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !!

 

και το 35 που αναφέρεις δε με χαλάει καθόλου αν είναι εφικτό από ΑΚ.

Αν ανανεώσω συμβόλαιο με forthnet, ας πούμε vdsl από αστικό κέντρο, και μετά ιανουάριο ή φεβρουάριο δίνουν vdsl από KV τότε θα μου το αλλάξουν ή θα με αφήσουν έτσι μέχρι να λήξει το συμβόλαιο ?

 

για να μην ζαλίζω με πολλές ερωτήσεις που μου δημιουργούνται, στη θέση μου θα παρέμενες adsl μέχρι να υπάρχει η υποδομή για vdsl μέσω KV ή θα ρίσκαρες με vdsl τώρα με  AK ?

πάντως 30-35 αν έπιανα θα ήμουν πολύ ικανοποιημένος για 1-2 χρόνια μέχρι να έχουμε και εμείς τη δυνατότητα για 50αρι ακριβώς.

 

γεωγραφικά μένω 4 οικοδομικά τετράγωνα από τριπόλεως και θράκης στο ελληνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις vdsl α.διαβαζεις αυτο για την καλωδιωση για να παρεις τα Max.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

λογικα παντα με βαση το attenuatioN θα πρεπει να πας 30-35.λογικα ναι θα μπορεις να ζητησεις να σε βαλουν σε Kv για να παρεις μετα 50 Mbit αντι για 30 -35 που μπορει να εχεις.αν υπαρχουν ηδη Kv τοτε ή πας σε αλλο παροχο ή περιμενεις να σου δωσει η Forthnet.αν δεν υπαρχει τοτε καντο vdsl και μετα το πας Kv.

εξαρτατε τι χρηση το θες.καποιος μπορει να ειναι τωρα 15-18 Mbit και να πετυχει 30-35 που μιλαμε για διπλασια ταχυτητα.απο το 1 mbit upload να παει στο 5.και πολλα ατομα θελουν το Upload παρα πολυ.οποτε ειναι με βαση την αναγκη.αλλα ναι θα ρισκαρα.αμα δεν παιξει σε ξαναβαζουν adsl.4 τετραγωνα μακρυα ναι ειναι πολυ καλη αποσταση για vdsl απλα το καλωδιο δεν σημαινει οτι πηγαινει ισια παντα.δηλαδη το attenuation σου βγαζει 1 Km αποσταση.απλα παρε την Forthnet ζητα 6αρι profile free no rfi και θα δεις την ταχυτητα σου απο τα 13 να πηγαινει κανα 16αρι.γιατι εισαι σε Profile 8 αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα,

 

δε ξέρω αν σωστά το γράφω εδώ αλλά ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση poulinos (ή όποιος άλλος ξέρει).

Τελικά με ενημέρωσαν από τη forthnet ότι πλέον υπάρχει η δυνατότητα για vdsl από καμπίνα και σήμερα έκανα αίτηση (χτες έληξε το συμβόλαιο). Ως τώρα είχα το modem-router Netgear DGND3700v2 (το 2011 είχα δώσει 170 ευρώ) και από ότι μου είπαν θα μου στείλουν καινούριο. Δε γνωρίζω πόσο καλό θα είναι αυτό όμως αποκλείω να έχει gigabit ethernet οπότε έχεις κάποια πρόταση σε modem-router vdsl (pstn) ?

κοιτοούσα αυτό  TP-LINK TD-W9980  Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/5176675/TP-LINK-TD-W9980.html   ή αυτό  Draytek Vigor130  Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/4548442/Draytek-Vigor130-Annex-A.html

 

 

επίσης σήμερα κάθισα και διάβασα τον οδηγό για vdsl αλλά δε μπορώ να πω ότι κατάλαβα και πολλά, στον οδηγό λέει ότι φίλτρα δε βάζουμε στο vdsl ενώ γκουγκλαροντας είδα να γράφουν  ότι τα ίδια φίλτρα χρησιμοποιούνται, επίσης διάβασα στον οδηγό ότι πρέπει να μπει διπλή τηλεφωνική πρίζα με ethernet καλώδιο ?? δηλαδή πρέπει να περαστεί εσωτερικά στους τοίχους του σπιτιού καλώδιο cat5e ??? έχω μπερδευτεί...τέλος λέει ότι δε μπαίνει στο splitter τηλέφωνο και modem μαζί αλλά modem kai cat5e καλώδιο..

αν ισχύει αυτό την πάτησα..

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

 

δε ξέρω αν σωστά το γράφω εδώ αλλά ήθελα να σου κάνω μία ερώτηση poulinos (ή όποιος άλλος ξέρει).

Τελικά με ενημέρωσαν από τη forthnet ότι πλέον υπάρχει η δυνατότητα για vdsl από καμπίνα και σήμερα έκανα αίτηση (χτες έληξε το συμβόλαιο). Ως τώρα είχα το modem-router Netgear DGND3700v2 (το 2011 είχα δώσει 170 ευρώ) και από ότι μου είπαν θα μου στείλουν καινούριο. Δε γνωρίζω πόσο καλό θα είναι αυτό όμως αποκλείω να έχει gigabit ethernet οπότε έχεις κάποια πρόταση σε modem-router vdsl (pstn) ?

κοιτοούσα αυτό  TP-LINK TD-W9980  Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/5176675/TP-LINK-TD-W9980.html   ή αυτό  Draytek Vigor130  Link.png Site: https://www.skroutz.gr/s/4548442/Draytek-Vigor130-Annex-A.html

 

 

επίσης σήμερα κάθισα και διάβασα τον οδηγό για vdsl αλλά δε μπορώ να πω ότι κατάλαβα και πολλά, στον οδηγό λέει ότι φίλτρα δε βάζουμε στο vdsl ενώ γκουγκλαροντας είδα να γράφουν  ότι τα ίδια φίλτρα χρησιμοποιούνται, επίσης διάβασα στον οδηγό ότι πρέπει να μπει διπλή τηλεφωνική πρίζα με ethernet καλώδιο ?? δηλαδή πρέπει να περαστεί εσωτερικά στους τοίχους του σπιτιού καλώδιο cat5e ??? έχω μπερδευτεί...τέλος λέει ότι δε μπαίνει στο splitter τηλέφωνο και modem μαζί αλλά modem kai cat5e καλώδιο..

αν ισχύει αυτό την πάτησα..

ναι πλεον η forthnet δινει απο καμπινα.

ναι λογικα θα σου στειλουν καποιο technicolor.νομιζω ειναι το 5330 .δεν νομιζω να εχει πραγματι gigabit ethernet.

εκει ειτε μπορειςνα βαλεις το παλιο ναπαιζει σαν switch για το τοπικο σου δικτυο ειτε μπορεις να παρεις

απλα ενα switch gigabit.to tp link 9980 ειναι μια καλη λυση εκτος αν θες να πας στο 2760 της draytek

που ειναι ακομα καλυτερο αλλα πιο ακριβο.

το 130 δεν εχει wifi και συνηθως το χρησιμοποιουν σαν modem και οχι σαν ρουτερ αν και παιζει σαν ρουτερ συμφωνα

με την draytek.

τωρα για την καλωδιωση.ναι μπορεις να παιξεις οπως ησουν με το adsl με φιλτρα δηλαδη και παραλληλη καλωδιωση .θα παιξει αλλα δεν ειναι το ιδανικο.

επισης αν καποιος ειναι μακρυα απο το αστικο κεντρο ή το kv μπορει να μην φτασει τα 50 λογω φιλτρων,παραλληλων καλωδιων.

για αυτο σου λενε οτι καταργησε τα τελειως και κανε αυτο που λεει το pdf με την σωστη καλωδιωση.

ο λογος ειναι οτι για καθε παραλληλο(bridge tap)χανεις σε ταχυτητα.οχι δεν θελει ethernet καλωδιο.

να το πω με ενα απλο παραδειγμα.

ενα σπιτι 3 πριζακια.ενα σαλονι κεντρικο και 2 δωματια.ολα τα καλωδια απο το καθε δωματιο πανε στην κεντρικη πριζα.

πρεπει να αλλαχτει το πριζακι με διπλο και στην μια υποδοχη θα βαλεις μονο το καλωδιο που ερχεται απο τον οτε

και απο μπροστα θα βαλεις το σπλιττερ.απο το vdsl tou splitter θα πας στο vdsl router.απο το line θα παςστον τοιχο.

απο την phone θα πας πισω στην δευτερη υποδοχη της πριζας που πισω απο αυτην θα ειναι μονο τα δυο δωματια.

ετσι η γραμμη σου παει απευθειας στο σπλιττερ χωρις καμια διακλαδωση.αυτο πρεπει να σκεφτεσαι.οτι η γραμμη του οτε

πρεπει να φτασει μεχρι το σπλιττερ χωρις καμια διακλαδωση.

αυτο ομως το παραδειγμα σε υποχρεωνει να βαλεις το ρουτερ στην κεντρικη πριζα.αν εβαζες το ρουτερ

πχ στην μια πριζα του δωματιου τοτε αυτοματως επειδη στα περισσοτερα σπιτια πισω απο τον τοιχο εχεις

ενα ζευγαρι καλωδιο θα σου ακυρωνε τις αλλες πριζες γιατι δεν θα υπηρχε καλωδιο για να γυρισεις πισω

το τηλεφωνο.οποτε αναλογως πως ειναι η καλωδιωση στο σπιτι σου μπορει να σου αχρηστευσει καποια πριζακια

η σωστη καλωδιωση του vdsl.

αν εχεις utp καλωδια για τηλεφωνικα πισω απο τον τοιχο τοτε εισαι μια χαρα γιατι εχεις απειρα ζευγαρια.

εσυ με τετοια γραμμη μεχρι και vdsl απο το αστικο κεντρο εβαζες χωρις θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

νόμιζα ότι για να έχω gigabit δίκτυο πρέπει και το modem-router να έχει gigabit ethernet...αν σε modem router με 100αρι ethernet βάλω switch gigabit είναι ακριβώς το ίδιο ?

 

άρα θα περιμένω να δω τι ταχύτητα πιάνω όταν ενεργοποιηθεί το vdsl και μετά αν υπάρξει πρόβλημα το βλέπω αυτό το σχέδιο στο pdf, αλλά άντε να βγάλω άκρη στο σπίτι μου γιατί σκέψου ότι ήταν πριν πολλά χρόνια 2 μικρά διαμερίσματα και μετά τα ενώσαμε οπότε υπάρχουν 2 σαλόνια.

(λογικά σε ένα από τα 2 σαλόνια θα είναι η κεντρική πρίζα, και πριν λίγα χρόνια από δικό σου ποστ ενημερώθηκα και άλλαξα στο ένα σαλόνι το παλαιού τύπου τηλεφωνικό πριζάκι αυτό που προεξέχει από τον τοίχο και είναι πρίζα και έβαλα το νέου τύπου όπου απευθείας κουμπώνει το τηλεφωνικό καλώδιο και από 13.000 πήγα στα 18.000 τότε kbps)

utp εσωτερική καλωδίωση δυστυχώς δεν έχω στο σπίτι, είναι παλιό  και το router το έχω στο δωμάτιο μου γιατί θα έπρεπε να τρυπησω τοίχο από το σαλόνι για να περάσω καλώδιο στο δωμάτιο μου

 

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια !!!  :)

 

 

καμμια γνώμη για αυτό  Link.png Site: http://www.e-shop.gr/asus-dsl-ac56u-80211ac-dual-band-vdsl-adsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617547?utm_campaign=newsletter151210&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=8-dsl&utm_content=8.1-asus+dsl+ac56u+80211ac+dual+band+vdsl+adsl+pstn+isdn+modem+router ??

ASUS DSL-AC56U 802.11AC DUAL-BAND στα 120 ευρώ ?

Επεξ/σία από Silenzio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το asus δινει πολλα χαρακτηριστικα σαν ρουτερ.λιγα ατομα εχουν παρει οποτε δεν εχω καλο feedback.μετα

υπαρχει και το πιο καλο

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-ac68u-dual-band-wireless-ac1900-gigabit-adsl-vdsl-pstn-isdn-modem-router-p-PER.617368


ολα τα pc πανε στο gigabit switch και το ρουτερ παιζει με ethernet.δεν χανεις καπου αφου απο το ρουτερ
παιρνεις μονο ιντερνετ που ετσι και αλλιως ειναι μεχρι 50mbit.οποτε δεν εχει νοημα.
τωρα για την καλωδιωση πρεπει να ειναι καποιος που να ξερει και να πιανουν τα χερια του για να μπορει
να σου πει τι μπορει να γινει για να σε βολεψει στις αναγκες σου.
τωρα ναι τα παλια πριζακια ειναι καταρα.
για την καλωδιωση εξαρτατε.περασαν απο το ενα σπιτι στο αλλο ή μηπως το καθε σπιτι ειχε ξεχωριστη γραμμη και τις ενωσαν απο τον κατανεμητη/χωνευτη?
μετα βεβαια για να μην τρυπας υπαρχουν και Powerlines:) για να κανεις δουλεια.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...